Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com olarak çevrimiçi hale geldi. Yola online bir kitapçı olarak çıkan Amazon, zaman içinde dünyanın en büyük e-ticaret sitesi haline geldi. Amazon.com, gerçekten de adını aldığı Amazon Nehri kadar büyüdü. Ayrıca Amazon, geçtiğimiz günlerde resmi olarak Türkiye’ye giriş yaptı. Bugün dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Amazon hakkında bilmeniz gereken 11 önemli bilgiyi derledim.

1) Amazon.com ilk kitap satışını 1995’te gerçekleştirdi.

2) Seattle’ın çalışan nüfusunun %7,5’i Amazon çalışanlarından oluşuyor. Amazon’un dünya çapında 300 bin çalışanı var ve yalnızca 40 bini Amazon’un kurulduğu şehir olan Seattle’de yaşıyor.

3) Amazon.com’un her çalışanı müşteri hizmetlerinde çalışıyor. İki yılda bir her çalışanın müşteri hizmetlerinde çalışması gerekiyor. Bu uygulamaya CEO da dahil. Amaç tüm çalışanların müşteri hizmetleri sürecini anlamalarına yardımcı olmak.

4) Online satışların %43’ü Amazon üzerinden yapılıyor. Amazon, önceden sadece internetten kitap satışı yapılabilen bir yerdi daha sonradan harekete geçerek akla gelebilecek her şeyin satın alınabildiği bir yer haline geldi. Slice Intelligence‘ın Şubat ayında yayımladığı bir rapora göre 2016 yılında ABD’deki çevrimiçi satışların yüzde 43’ü Amazon üzerinden yapıldı.

5) ABD’li 4 yetişkinden 1’i alışverişini Amazon Prime üzerinden yapıyor. Yaklaşık olarak 63 milyon kişi Amazon Prime’a sahip ve bu rakam ABD’deki yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturmakta. Bir hanede genel olarak bir hesabı birden çok kişinin kullandığını düşünürsek Amazon Prime’ın satış rakamları akıl almaz boyutlarda.

6) Bir günde sadece 1,6 milyon paket kargolanıyor. 2013’te verilerin bulunduğu bir rapora göre, Amazon günde 1,6 milyon paket gönderiyor.

7) Ağustos 2013’te 40 dakikada $4,8 milyon kaybetti.

Amazon, Ağustos 2013’te gerçekleşen arıza yüzünden 40 dakikada 4,8 milyon dolar yani dakika başına 120.000 dolar kaybetti.

8) Amazon, saniyede 306 satış gerçekleştiriyor.

Siz bu yazıyı okurken Amazon’un yaptığı satış miktarını hayal edebiliyor musunuz?

9) Kargolanan paketlerin tamamı Batı Virginia’nın tamamını kaplayacak boyutlara ulaşıyor.

Amazon’un bir günde kargoladığı paketlerin kapladığı toplam alan yaklaşık 68 bin kilometre kare; yani Batı Virginia’nın tamamını kaplayabilecek büyüklükte. Bununla birlikte Amazon’un teslimat hızı göz önüne alındığında, şirket beş ay içinde bütün ABD’yi kartonlarla kaplayabilir.

10) Amazon depolarında 45 bin robot kullanılıyor. Amazon, siparişlerin depolardan zamanında çıkmasını sağlayabilmek için otonom robotlar çalıştırıyor. 2016 yılından önce robotların sayısı 30 bin iken, şu an 45 bin robot çalışıyor.

11) Amazon’un değeri, diğer büyük satıcıların toplam değerinden fazla.

Altyapıya ve tedarik zinciri yönetimine yapılan bütün yatırımların toplamı karşılığını buldu ve Amazon’u ABD’deki diğer tüm satıcılardan daha değerli hale getirdi. Amazon’un 356 milyar dolarlık değeri, Wal-Mart, Target, BestBuy, Macy’s, Kohl’s, JCPenney ve Sears’ın toplamından daha fazla.